DİĞER İÇERİKLER
Cami

Cami'nin Toplumsal Açıdan Önemi

Cami'nin Bölümleri

Cami'nin Görevlileri
BİZE ULAŞIN

Şehit Gönenç Caddesi No:3
(Maltepe Camii İçi) Maltepe/ANKARA

Tel : 0 312 229 45 10

info@maltepecamii.org

Maltepe Camii'sinde görev yapan imamlar

Maltepe Camii'sinde görev yapan müezzinler

Maltepe Camii'sinde görev yapan kayyımlar

Maltepe Camii Yönetim Kurulu Üyeleri

MALTEPE CAMİİ TARİHÇESİ

Ankara Maltepe'de bir cami yaptırmak amacıyla, 1950 yılında halkın katılımıyla Hasan Balbudak başkanlığında "Ankara Maltepe'de Bir Cami Yaptırma Derneği" kurulmuştur. Bu derneğin adı daha sonra "Ankara Maltepe Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği" olarak değiştirilmiş ve dernek bugün bu yeni adıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Caminin ilk kurulması düşünülen ve Belediyenin derneğe ilk tahsis ettiği yer; şu anda Maltepe'de Çankaya Belediyesi'nin birimlerinin bulunduğu caminin mevcut yerinin karşı tarafındaki arsa idi. Daha sonra kullanım ve şehrin yerleşimi açısından şu anda Maltepe Cami'nin bulunduğu 5553 ada ve 20 parseldeki 7019 m2 büyüklüğündeki arsa belediye tarafından 99 yıllığına kullanım hakkı olarak cami yaptırmak üzere derneğe tahsis edildi.

Derneğin öncülüğünde ve yardım sever halkın gayretiyle 16.05.1954 tarihinde Maltepe Camii'nin temeli atılmış ve 03.08.1959'da inşaatı bitirilerek ibadete açılmıştır. Mimar Recai Akçay'ın tasarladığı planı, kalfa olarak yönetim kurulu üyesi Mehmet Varlıer uygulamıştır.

Eni 20 m, boyu 20 m yüksekliği 30 m. Olan Maltepe Camii beyaz taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Camiinin birer şerefeli 50 m yüksekliğinde iki minaresi vardır. Minarelerde 142 merdiven ile şerefeye çıkılır.

Bir ön, iki yan olmak üzere toplam 3 kapı ile caminin içerisine girilir. Camide iki katmahvel vardır.
Tek bir kububesi olan caminin kubbe yüksekliği 50 m.'dir. Kubbenin kaynağında 3 cepheli dar bir balkon bulunmaktadır. Kubbenin en üst tepe kısmında Fatiha Suresi yazılıdır. Kubbenin Fatiha suresi yazılı olan tepe noktasının ortasından aşağıya büyük bir avize asılıdır. Bu avize camiye Sn. Sadi Hoşses tarafından armağan edilmiştir.

Cami duvarları yerden 5 m yüksekliğine kadar çiniyle kaplanmıştır. Çinilerin bitiminden sonra mermer üzerine oymalı Tegabün Suresi yazılmıştır.

Ön ve yan yukarı camlar vitray ile süslenmiştir.

Mihrab mermerden yapılmıştır ve üzerindeki kitabede "Yönünü; Mescit-i Haram'a çevirir" hakkında bir ayet-i kerime yazılmıştır. Mihrabın sağında; Allah, solunda; Muhammed yazılı iki levha vardır.
Kubbeyi taşıyan köşelerde ve yan taraflarda Allah, Muhammed ve 4 halifenin isimlerinin (Ebubekir, Osman, Ömer, Ali) yazılı olduğu levhalar vardır.

Müezzinlerin Mahvel'inde ilk müezzin olarak bilinen Hz. Bilal-i Habeşi'yi hatırlatan eski Türkçe yazılmış bir levha vardır.

Caminin diğer unsurlarından minber mermerden yapılmıştır. 9 basamaklıdır. Cuma ve bayramlarda hatip orada cemaate dini konuları anlatan bir konuşma (hutbe okur) yapar. Bunu dinlemek farzdır, ibadettir ve Cuma'nın şartlarından birisidir.

Kürs, Cuma, bayramlarda ve genellikle namazdan önce ihtiyaç duyulduğu zaman, adına vaiz denilen kişiler tarafından cemaate dini konuların anlatıldığı yerdir. Ağaçtan yapılmıştır.

Cami ön cepheden bakıldığında merkezde büyük bir kubbe ve kuzey yönünde 5 küçük kubbe ile örtülmüştür. Küçük kubbelerin altı dış cemaat mahalli olarak isimlendirilmiştir.

Bu istikametten girilen kapının üzerinde; "Emniyet ve selametle girin" anlamına gelen bir Ayet-i Kerime kitabe olarak yazıldığını görürüz.

Caminin çevresinde bir kız Kur'an kursu veren yer, şadırvan ve bunlarla birlikte bir de tuvalet bulunur.
Yine derneğin merkezi ve sosyal faaliyetlerin yapılması ile inşaa edilen iki katlı bina Çankaya Müftülüğü tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bu binada kitap satış yeri de bulunmaktadır. Diğer kalan kısımları muhtelif bitki örtüleriyle yeşil olarak muhafaza edilmektedir.

Camiye göre kıblenin sağında dış avluda, mermerden yapılmış, cenaze namazı kılmak için cenazelerin konulduğu iki adet musalla taşı vardır. Üzerleri camiye uygun bir yapı ile kapatılmıştır.
Caminin iki imamı, iki müezzini vardır. Bunlar Diyanet tarafından tahsis edilmiştir. Bunlardan imamlar pazartesi, müezzinler ise Salı günü izinlidir ve her gün birisi nöbetçidir. Her türlü sosyal güvenceleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanır. Temizlik işlerini yürüten ve maaşı dernek tarafından ödenen bir de hademe vardır.

Maltepe Camii yerden ısıtmalıdır. Caminin (ısınma, aydınlatma, bakım-onarım) her türlü gideri dernek tarafından karşılanmaktadır.

Camideki görevliler, kıble istikametindeki lojmanlarda oturmaktadır.

Zamanında 5.000.000 TL'ye mal olan caminin halktan toplanan bağışlardan başka geliri yoktur. Caminin giderleri dernek tarafından halktan toplanan bu bağışlarla karşılanmaktadır.

Ankara Maltepe Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin şu andaki başkanlığını bu camiide 35 sene imamlık yapmış olan Sn. Sadık Ağaç yapmaktadır.

Maltepe Camii'ni birlikte gezdiğim, ayrıca bana zamanını ayırıp cami hakkında bilgi veren dernek başkanı Sn. Sadık Ağaç'a teşekkür ederim.